Jaka jest rola uśmiechu w rozwoju dziecka?

Już od pierwszych chwil po narodzinach dziecka jego rodzicie bardzo uważnie go obserwują. Wówczas wypatrują wszystkich cech i zachowań jakie wyraża ich nowonarodzone dziecko. W momencie gdy rodzice wpatrują się w swoją pociechę, jak w obrazek bardzo często pojawia się pytanie dotyczące tego kiedy pojawi się u noworodka pierwszy uśmiech. Oczywiście każdy rodzic pragnie aby jego dziecko się uśmiechało. Nic w tym dziwnego gdyż niewątpliwie jest to przede wszystkim oznaka szczęścia.

Rozwój dziecka od pierwszych dni życia dziecka

Od chwili narodzin każde dziecko wymaga nieustannej opieki oraz bliskości. Warto wiedzieć, że to właśnie bliskość ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Im bliskość jest większa, automatyczna i bardziej szczera tym lepsza stymulacja, a tym samym lepszy i szybszy jest rozwój mózgu u małego dziecka. Dziecko po przyjściu na świat odbiera masę różnych bodźców i sygnałów z otaczającego go świata zewnętrznego. Dla takiego maluszka poradzenie sobie ze wszystkim nowym jest nie lada wyzwaniem. W pierwszych chwilach życia dziecko nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi informacjami. To właśnie dlatego tak istotna jest bliskość, która daje poczucie bezpieczeństwa i wywołuje u dziecka silne pozytywne skojarzenia. Bardzo istotny jest fakt, że to właśnie wczesne doświadczenia z życia dziecka mają niewątpliwie ogromny wpływ na jego układ fizjologiczny.

Nawiązanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem

Czułymi spojrzeniami rodzice obdarzają swoje dziecko niemal nieustannie. Jest to bardzo istotne i dobre dla dziecka. Podczas każdego czułego spojrzenia uruchamiają się związki biochemiczne, które wywołują uczucie przyjemności oraz wpływają w pozytywnie sposób na rozwój społecznym mózgu dziecka. Bardzo istotny jest także spokojny wyraz twarzy i uśmiech podczas kontaktu z niemowlem. Jest to wyjątkowo przyjemne na doświadczenia jakich doświadcza dziecko, a to wywiera pozytywny wpływ na pobudzenie układu nerwowego, wydziałane są także endorfiny. Jeśli dziecko czuje się dobrze, czyli szczęśliwe wspomaga to wzrost neuronów i jednocześnie reguluje poziom glukozy, a także insuliny. 

Pierwszy uśmiech dziecka

Kolejnym bardzo ważnym elementem, o którym już wcześniej wspomniano jest pierwszy uśmiech dziecka. Często uśmiech na twarzy niemowlaka można zaobserwować nawet zaledwie kilka godzin po porodzie. Niestety bardzo często jest to tylko mimowolny grymas na twarzy dziecka, a nie w pełni świadome okazywanie emocji.

Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Na całkowicie świadomy pierwszy uśmiech dziecka trzeba nieco poczekać, pojawi się on pomiędzy 6 a 7 tygodniem życia dziecka. Oczywiście każde dziecko może rozwijać się w różnym tempie zatem nie jest to sztywna reguła lecz kwestia indywidualna. Uśmiech to kolejna forma komunikacji dziecka ze światem zewnętrznym. Ciekawostką jest to, że pierwszy grymas twarzy, który przypomina uśmiech pojawia się już w życiu płodowym i co więcej może być on zarejestrowany podczas badania USG. Kolejną kwestią, na ktorą warto zwrócić uwagę jest tak zwany uśmiech anielski, czyli uśmiech, który można zaobserwować na buźce dziecka podczas spokojnego snu.