Wpływ mediów elektronicznych na rozwój dziecka

Obecnie żyjemy w czasach, w których rozwój technologii oraz mediów ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Dzieci od najmłodszych lat zaczynają korzystać technologii między innymi z telewizji, telefony, czy też Internetu. To właśnie te technologie stopniowo wypierają tradycyjne czytanie bajek, a także zabawy na świeżym powietrzu. Dziś dzieci wolą pooglądać telewizję, albo zagrać w gry komputerowe.

Psycholog Kobyłka -Na co zwrócić uwagę gdy dziecko korzysta z mediów elektronicznych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że komputer, czy też telewizor nie mogą zastąpić dziecku życia rodzinnego oraz towarzyskiego. Co więcej media elektroniczne nie mogą być dla dziecka główną formą spędzania czasu i jedyną formą zabawy. Na wpływy płynące z mediów w szczególności są narażone dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia. Dzieje się tak ponieważ do tego wieku dzieci przeważnie nie potrafią jeszcze w pełni odróżnić świata fikcji od świata realnego. My jako dorosłe jednostki bez problemu jesteśmy w stanie oddzielić świat wykreowany od świata rzeczywistego, natomiast w przypadku może być inaczej, a nadmierne odbieranie bodźców ze świata fikcji co zaburza jego prawidłowy rozwój.

Ponadto rodzice nie zawsze mają wystarczającą ilość czasu aby nieustannie kontrolować poczynania dziecka w mediach elektronicznych. wiąże się to z tym, że dzieci bardzo często oglądają filmy bądź grają w gry nieadekwatne do swojego wieku. Dla dziecka przede wszystkim należy wybierać filmy i programy przekazujące wartości edukacyjne i są emitowane w odpowiednim dla dziecka czasie. Istotne jest także wspólne oglądanie rodzica z dzieckiem, dzięki temu my jako rodzice jesteśmy w stanie pomóc dziecku w odróżnieniu realiów od fikcji. Ponadto wspólne korzystanie z mediów elektronicznych zwiększa więź pomiędzy rodzicem, a dzieckiem. Dobrze też gdy telewizja oraz gry komputerowe nie wyeliminują z codzienności dziecka czasopism i książek, spacerów i zabaw.

Psycholog Wołomin – Negatywne skutki nadmiernego korzystania przez dziecko z mediów elektronicznych

Warto też mieć świadomość tego jakie zmiany w rozwoju dziecka mogą wystąpić pod wpływem nadmiernego oglądanie telewizjii oraz z nadmiernego korzystanie z gier komputerowych:

 • opóźnienie rozwoju mowy,
 • brak umiejętności zapamiętywania oraz problemy na koncentrowaniu się na wszystkim innym niż media elektroniczne,
 • u dziecko może śle wykształcić się zdolność do wysiłku intelektualnego,
 • dziecko może nie posiadać w przyszłości umiejętności czytania ze zrozumieniem,
 • dziecko może czerpać złe wzorce zachowań i utożsamiać rzeczywistości z obrazami ekranowymi, czyli z fikcją,
 • u dziecka może wystąpić opóźnienie się rozwoju emocjonalnego,
 • nadmierna drażliwość, tkliwość, empatia,
 • dziecko może zacząć wymagać niemal natychmiastowego zaspokojenia swoich potrzeb,
 • dziecko może wykazywać negatywne nastawienie do rzeczywistości i świata realnego,
 • u dziecka może pojawić się nasilony egoizm oraz brak empatii,
 • nadmierne korzystanie z mediów elektronicznych wpływa na pogorszenie się wzroku,
 • duża ilość czasu spędzona przed monitorem, ekranem powoduje różnorodne zwyrodnienia kręgosłupa.

Znasz nasze szkolenia?