Gdzie kończy się eksperymentowanie a zaczyna uzależnienie.

Uzależnienie jest to przekroczenie pewnej granicy próbowania. To całkowite zatracenie się w nim i stracenie kontaktu z rzeczywistością. W dzisiejszych czasach najczęstszymi uzależnieniami są uzależnienia od substancji psychoaktywnych, m.in.  alkohol, narkotyki, leki, kofeina, a także dopalacze. Jednak zadajmy sobie pytanie, gdzie jest granica pomiędzy zwykłym eksperymentowaniem, a już pełnym uzależnieniem? Znane są trzy etapy każdego nałogu.

Pierwszy etap to eksperymentowanie. Chcemy spróbować jakiejś substancji po raz pierwszy, spodoba nam się i powoli tracimy nad tym kontrolę. Wydaje się, ze nic takiego się nie dzieje, a to już pierwszy krok do uzależnienia. Etap eksperymentowania dla wielu osób może skończyć się także całkowitym zerwaniem z substancją psychoaktywną. Jest to zależne od ich emocji oraz wiedzy. Drugim etapem nadużywanie. Osoba chora zaczyna usprawiedliwiać sobie branie substancji psychotropowej z konkretnego powodu. Często powodem jest odreagowanie nieprzyjemnych emocji, np. trudna sytuacja w domu, kłótnia z ważną osobą, ciężka praca. Ostatnim etapem jest już pełne uzależnienie. Przejawia się kompletnym odcięciem od świata rzeczywistego. Osoba uzależniona nie potrafi przestać, ponieważ sądzi, że tylko to co robi może ja uszczęśliwić, mimo już złego stanu psychicznego i fizycznego.

Najlepszym sposobem aby pokonać uzależnienie, jest uświadomienie sobie już w jego początkowym etapie, że potrzebna jest nam pomoc. W tym wypadku najlepiej sprawdza się terapia grupowa związana z leczeniem uzależnień.