Jak uczyć dziecko samodzielności?
Każdy rodzic chcę aby jego dziecko wykazywało się samodzielnością. Dzięki samodzielności dziecko lepiej poradzi sobie na przykład: podczas pierwszych dni w szkole lub w przedszkolu. Pomimo tego iż niewątpliwie są to wydarzenia wysoce stresujące dla maluchów. Oto kilka sposobów jak uczyć dziecko samodzielności:
Polub naszą stronę, aby zobaczyć wskazówki:
Wskazówka nr 1: Dziecko to ogromna odpowiedzialność. Niejeden rodzic boi się pozostawić swoje dziecko choć na chwilę samo. Problematyczne niekiedy jest nawet wyjście rodzica do toalety. Natomiast dziecko stopniowo należy przyzwyczajać do swojej nieobecności, na przykład zostawiając malucha pod opieką dziadków bądź przyjaciół. Dzięki temu pierwsze pozostawienie dziecka z kimś innym (np. nauczycielem) niż rodzic nie przerodzi się w dramatyczne dla dziecka przeżycie
Wskazówka nr 2: Dzieci bardzo często są nadmiernie wręczane przez swoich rodziców. Wykonywanie przez dzieci samodzielnie prostych czynności buduje w nich pewność siebie i daje wiarę, że dziecko czuje się na siłach i potrafi zrobić coś samo.
Wskazówka nr 3: Dzieci nie należy porównywać do rówieśników. Porównywane dziecko może poczuć się gorsze i zamknąć w sobie.

Wskazówka nr 4: Dzieci są wyjątkowo wrażliwe na wszelką krytykę. Zatem od dziecka nie należy wymagać zbyt wiele. Nawet jak dziecko zrobi coś źle na przykład: kolorując kolorowankę wiedzie za linię bądź źle dobierze kolory. Wówczas mimo to trzeba dziecko pochwalić za starania, a krytykę można przekazać w formie wskazówek np. zobacz ten kolor super się nadaje do pokolorowania tego elementu.
Wskazówka nr 5: Zauważaj postępy. Dzieci lubią być doceniane. Każda pochwała ze strony rodziców dodaję dziecku skrzydeł i chęci do dalszego działania.
Wskazówka nr 6: Pozwól dziecku samodzielnie podejmować proste decyzję. Na przykład: czy wolisz jogurt, czy może jabłko? Pozwól aby dziecko samo podjęło decyzję.
Wskazówka nr 7: Doskonałym sposobem na uczenie dziecka samodzielności jest także włączenie go proste obowiązki domowe. Oczywiście na początku rodzic może wykonywać je wspólnie z dzieckiem, jednocześnie stopniowo pozwalając dziecku na większą samodzielność, np. na początku wspólnie można wyrzucić śmieci, Później rodzic może odprowadzić dziecko do drzwi, a na koniec pozwolić dziecku samodzielnie wyrzucić śmieci.

Wskazówka nr 8: Należy również pamiętać, że dzieci uczą się reakcji na różne sytuacje poprzez obserwacje zachowań rodziców. Zatem dziecku nie należy opowiadać/pokazywać jak bardzo boimy się rozłąki w momencie pójścia przez nie do szkoły lub przedszkola.
Wskazówka nr 9: Czasami z pozoru mały drobiazg dla dziecka może stać się prawdziwym amuletem. Może to być ulubiona maskotka lub inna niewielka zabawka, która w pierwszych dniach rozłąki sprawi, że dziecko poza domem trzymając przedmiot będzie czuło się lepiej i pewniej siebie.