Jaki wpływ ma stres na bezsenność?

Sen jest jedną z najważniejszych czynność życiowych. To właśnie od niego zależy ludzkie samopoczucie oraz zdrowie. W trakcie snu człowiek odpoczywa i regeneruje siły. Długość snu jest ściśle powiązana z indywidualnym zapotrzebowaniem na sen danego organizmu. Niektórym osobom w zupełności wystarczają cztery godziny snu na dobę. Innym natomiast o wiele bardziej sprzyja ośmiogodzinny odpoczynek. Sen dosłownie resetuje organizm i spowalnia proces starzenia się. Brak odpowiedniej ilości dobrej jakości snu może nieść ze sobą ogrom negatywnych w skutkach konsekwencji. Niestety coraz częściej pomimo dużego zmęczenia nie można zasnąć. Częstą przyczyną takiego stanu jest nadmiar stresu i natłok myśli, a to może wpłynąć na problemy z koncentracją w ciągu dnia, obniżenie wydajności organizmu, a także na wahania i pogorszenie się nastroju. Gdy problemy ze snem stają się przewlekłe może to nawet doprowadzić organizm ludzki do stanu depresji.

Stres, a bezsenność

Na zdrowy sen wpływa wiele czynników. Jedną z nich jest duży poziom stresu. Liczne badania ukazują, że najczęstszą przyczyną problemów z zasypianiem jest zwiększenie wydzielania się w danym organizmie adrenaliny i noradrenaliny, czyli potocznie tak zwanych hormonów stresu. Stres kumuluje się w ciele człowieka w ciągu dnia, a w krwioobiegu wraz z krwią płynie adrenalina, która przyśpiesza bicie serca i skłania mózg do wzmożonej pracy. W rezultacie wzrasta ciśnienie krwi, rozszerzają się oskrzela oraz źrenice. Nadmiar adrenaliny wpływa negatywnie na stężenie glukozy oraz pracą jelit. Organizm jest nieustanie gotowy do walki. Gdy stres staje się przewlekły mózg zwiększa wydzielanie hormonu adrenokortykotropowego, który odpowiada za produkcie przez nadnercza adrenaliny oraz noradrenaliny. Natomiast gdy stresujące emocje opadają spada odporność organizmu i wzrasta ryzyko infekcji.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z nadmiarem stresu jest nic innego jak unikanie stresujących sytuacji. Każdy organizm ludzki jest inny i co innego wywołuje w nim stres, a unikanie tego typu sytuacji niekiedy może być całkowicie nie możliwe. Zatem dobrze jest odpowiednio zadbać o poprawę snu oraz ulepszenie trybu życia. Polega to na kumulacji kliku czynników. Między innymi na jakość snu wpływa dieta. Ważne jest zdrowe odżywianie się i dostarczanie do organizmu niezbędnych ilości mikro oraz makroelementów. Są one potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz serca. Kolejnym ważnym czynnikiem na jakość snu jest ruch oraz aktywność fizyczna w ciągu dnia. Wysiłek fizyczny rozładowuje napięcie i redukuje poziom stresu, a dodatkowo poprawia nastrój. Badania wskazują, że w zupełności wystarczające jest trenowanie pół godzinny na dobę, aby znacznie poprawić komfort psychiczny danego organizmu. Duży wpływ na problemy z snem ma również komfort w jakim śpimy. Istotny jest dobór odpowiedniego materaca oraz poduszki. Obydwa te elementy wyposażenia sypialni powinny być dostosowane do organizmu w taki sposób, aby podczas snu mięśnie mogły się całkowicie rozluźnić. W sypialni powinna również panować odpowiednia temperatura powietrza, czyli około 18-20 stopni Celsjusza. zbyt wysoka temperatura zmusza organizm do obniżania temperatury i zamiast skupić się na wypoczynku organizm skupia się na termoregulacji. Równie ważne jest oświetlenie sypialni. W pomieszczeniu, w którym śpimy powinna panować całkowita ciemność. Melatonina to hormon snu, który jest produkowany w organizmie w ciemności. Kolejnym elementem poprawiający jakość snu jest odpowiedni dobór kolorystyki panującej w sypialni. Kolory powinny być dopasowane do wyciszenia układu nerwowego. Intensywne kolory, takie jak m. in. pomarańczowy bądź czerwony są dodatkowym bodźcem utrudniającym zasypianie. Dlatego zdecydowanie lepiej wybrać stonowane kolory do sypialni, takie jak np. błękitny bądź morski. Dodatkowo w sypialni powinna panować cisza oraz porządek. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt duża ilość kurzu organizm może reagować alergicznie.

W celu zredukowania poziomu stresu przed snem dobrze jest oddać się ulubionym czynnościom np. takim jak, długa kąpiel lub czytanie interesującej książki. Wtedy mózg oddala się myślami od stresujących sytuacji, a to pomaga w zasypianiu. Oczywiście jeśli problemy ze snem będą się pogłębiały bądź regularnie powtarzały należy skonsultować bezsenność z lekarzem.