Lęki związane z powrotem do szkoły

Powrót do szkoły po zniesieniu trybu nauki zdalnej może niepokoić dzieci. Będą one wystawione na stres wynikający z nagłej zmiany sposobu nauczania, otoczenia i kontaktu z rówieśnikami.

Kiedy obawiają się powrotu, ważne jest, aby porozmawiać z nimi o zmianie. Znajdź czas na rozmowę, kiedy Twoje dziecko jest względnie spokojne. (Unikaj sytuacji, gdy jest zdenerwowane lub przygotowuje się do szkoły). Oto kilka rzeczy, które możesz powiedzieć:

  • „Zastanówmy się, jak mogę ułatwić Ci powrót do szkoły”.

Zacznij od zaproponowania kilku prostych czynności, takich jak zapakowanie specjalnej przekąski lub przyprowadzanie dziecka do klasy przez pierwsze kilka dni.

  • „Co ci się podoba w szkole?”

Opowiedz o dobrych wspomnieniach z poprzednich lat szkolnych. Podkreśl te pozytywne chwile i wykorzystaj je jako przypomnienie, że szkoła może być satysfakcjonująca i przyjemna.

  • „Czy jest coś szczególnego w szkole, co Cię martwi?”

Rozmowa o konkretnych problemach Twojego dziecka może pomóc Ci znaleźć konkretne rozwiązania.

Jeśli Twoje dziecko wpada w złość z powodu powrotu do szkoły, staraj się zachować spokój i unikać zdenerwowania. To może być naprawdę trudne. Pamiętaj jednak, że napady złości są zachowaniem w celu przyciągnięcia uwagi. Dlatego zignoruj je i chwal, gdy zobaczysz, że jest spokojniejsze. Staraj się ułatwić powrót, okaż poczucie pewności i zrozumienia. Kiedy dzieci wiedzą, że rozumiesz, przez co przechodzą, może to mieć duże znaczenie: „Widzę, że niepokoisz się nowym rokiem szkolnym. Ale wierzę w Ciebie i pomogę Ci przez to przejść ”.