Zarówno dzieci jak i dorośli kochają bajki. Wszystkich nas pociąga magiczny świat fantastycznych zwierząt, magii, nieprzeniknionych przygód oraz bezkompromisowych bohaterów stawiających czoła złu. Czarno – białe postaci przedstawione w większości bajek mogą być doskonałym materiałem do ukazaniu dzieciom wartości, prawd, którymi powinny kierować się w życiu. Jak jednak wybrać odpowiednia bajkę i zwrócić dziecku uwagę na istotne jej elementy? 
Wybierając bajkę musimy zatroszczyć się o jej atrakcyjność dla dziecka. To ono powinno utożsamiać się z głównym bohaterem, chcieć go naśladować.  Każde pokolenie ma swoich bohaterów, zaś rolą zaangażowanego rodzica powinno być poznanie postaci bliskich sercu ich pociech. Znając bohatera naszego dziecka, jego historię, decyzje jakie podejmował, możemy spróbować podjąć z dzieckiem dyskusję o w/w wydarzeniach i roli bohatera w zmieniającym się biegu wydarzeń. Z młodszymi dziećmi możemy spróbować pobawić się w malowanie historii z bajki lub urządzić mały teatrzyk- wszystko zależy od kreatywności rodzica. Tylko próbując przepracować z dzieckiem bajkę jesteśmy w stanie zobaczyć czy dobrze zrozumiało ono puentę przedstawionej historii ( zakładając, że do pracy z dzieckiem wybierzecie właśnie taką opowieść).

Na koniec pozostaje nam odwoływanie się do zapamiętanych przez dziecko wartości  w codziennym życiu i postrzeganie jak z czasem zaczyna je traktować jako własne. Bajka czy szerzej mówiąc literatura w okresie dorastania odgrywa olbrzymią rolę, gdyż przekazuje wiedzę o świecie, kształtuje w dziecku zainteresowania, postawy życiowe a także wywiera wpływ na charakter. Warto poświęcić czas, aby ukierunkować dziecko na wartościowe treści i być dla niego drogowskazem w czasie poznawania bajkowego świata wraz z jego wszystkimi zakamarkami.