Czym jest fobia społeczna?

Co roku zaburzenia nerwicowe dotykające coraz większą część społeczeństwa. Osoby cierpiące na fobię społeczną odczuwają ogromny i niewytłumaczalny lęk w różnego typu sytuacjach społecznych. Pojawia się irracjonalne poczucie niebezpieczeństwa, które zazwyczaj występuje w konkretnych sytuacjach lub w obecności innych osób. Wiążą się z tym liczne objawy somatyczne, a także niekontrolowane ataki paniki. Choroba ta dziś dotyka około 10% całej ludzkiej populacji. Odczuwalny przez takie osoby lęk nie jest lękiem jaki zna każda osoba, lecz jest to bardzo silne, niejednokrotnie paraliżujące uczucie wywołujące autentyczne cierpienie takiej osoby. Czasami wystarczy niewielki bodziec lękotwórczy by taka osoba postanowiła unikać sytuacji mogących go wywołać. Prowadzi to do samoizolacji, wycofania społecznego oraz samotności.

Obecnie fobia społeczna jest jednym z trzech najczęściej diagnozowanych chorób na tle psychicznym. Co więcej chory w większości sytuacji jest w pełni świadomy tego iż jego lęk jest nadmierny bądź nie adekwatny do zdarzenia w jakim się znajduje. Jednak nie jest w stanie nad nim samodzielnie zapanować.

Psycholog Kobyłka, Psycholog Wołomin, Psycholog Radzymin

Psycholog Wołomin –  Jakie są objawy fobii społecznej?

Objawy somatyczne fobii społecznej: drżenie rąk oraz wszystkich mięśni ciała, nadmierna potliwość, bezpodstawne przyśpieszenie bicia serca, kołatanie serca, zaczerwienie się, szum w uszach, utrata bądź równowagi, suchość w ustach, drżenie głosu, nieumiejętność zebrania myśli, duszności, nudności, silne zawroty głowy, łzawienie, wrażenie omdlewania, brak koncentracji, niezdolność do złożenia logicznego zdania, uczucie oszołomienia.

Wyżej wymienione objawy występujące u osób z tym schorzeniem często prowadzą do :

  • unikania wszelkiego rodzaj wystąpień/spotkań publicznych,
  • unikania spożywania posiłków bądź picia w miejscach publicznych,
  • milczeniem w obecności innych (przeważnie nieznanych sobie) osób,
  • unikania rozmów i towarzystwa,
  • brak koncentracji na wykonywaniu czynności (np. w pracy) przez lęk, że ktoś może się temu przyglądać,
  • życie w samotności,
  • brak możliwości zdobycia dobrego wyksztalcenia,
  • trudność z załatwieniem wielu codziennych spraw, takich jak m. in.: wizyta w różnego rodzaju urzędach, a nawet podczas zakupów w sklepie.

Psycholog Kobyłka – Przyczyn fobii społecznych:

  • wpływy psychospołeczne: Niewątpliwie wszystko to co przeżywa dany człowiek ma wpływ na jego zachowanie w przyszłości. Fobia społeczna może być efektem traumatycznych przeżyć nawet z czasów dzieciństwa. Prześladowanie, wyśmiewanie przez rówieśników może mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój psychiki. Ponadto fobia społeczna może być spowodowana nadopiekuńczość pochodzącą ze strony rodziców. Dziecko przez nadopiekuńczych rodziców często jest izolowane od wszystkich przykrych sytuacji i stresu. Powoduje to, że dziecko po okresie dojrzewania nadal emocjonalnie nie jest gotowe na radzenie sobie w trudnych życiowych sytuacjach. Takiej osobie przeważnie towarzyszy poczucie ogromnej bezradności.
  • uwarunkowania genetyczne: Liczne badania naukowe potwierdzają, że fobia społeczna znacznie częściej występuje u osób, które w gronie osób blisko z sobą spokrewnionych posiadają osoby, które boryka się z tą chorobą. Niewątpliwie może to świadczyć o tym, że fobia społeczna jest chorobą dziedziczną.
  • przyczyny neurobiologiczne: Jest to teoria, która za przyczyny fobii społecznej obwinia zmiany dochodzące już na poziomie mózgu. Do takich zmian należą m. in. nadaktywność ciała modzelowatego, obniżony poziom serotoniny, nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników.
  • choroby współistniejące: Osobą cierpiącym na fobią społeczną często towarzyszą także inne schorzenia na tle nerwicowym.

Na czym polega leczenie fobii społecznej?

Psychoterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia fobii społecznej. W czasie terapii jedną z częściej stosowanych form psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna. Jest to obecnie najlepiej udokumentowana oraz sprawdzona metoda leczenia fobii społecznej. Terapeuta podczas spotkań terapeutycznych pomaga osobie chorującej na zaburzenie zrozumieć, zmienić bądź zmodyfikować negatywne myślenie. Często do psychoterapii włączana jest farmakoterapia, która wspomaga proces leczenia. 

Najczęściej stosowane w farmakoterapii są leki z grupy SSRI, leki z grupy beta-brokerów bądź Benzodiazepizy. W przypadku tych ostatnich stosuje się je tylko w przypadku bardzo nasilonego lęku ponieważ cechują się one właściwości silnie uzależniające.

Nasz gabinet mieści się w Kobyłce niedaleko Wołomina, posiadając dogodny dojazd dla mieszkańców okolicznych miast: Zielonki, Marek, Ząbek czy też Radzymina

Psycholog Radzymin – Fobia społeczna w pracy

Osoby, które borykają się z fobią społeczna przeważnie mają duży problem ze znalezieniem i utrzymaniem dobrej stałej pracy. Poniekąd jest to związane z kłopotami ze zdobyciem wykształcenie oraz z niechęcią do rozmów. Problemem w trakcie pracy okazuje się obecność innych pracowników i obserwacja ze strony przełożonego. Dlatego takie osobny zmuszone są do poszukiwania pracy, która nie wymaga kontroli i kontaktu ze strony innych ludzi.