10 kreatywnych zabaw z dzieckiem na świeżym powietrzu:

Wspólna zabawa z dzieckiem to niezwykłe przeżycie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wówczas wzmacnia się pomiędzy dzieckiem, a rodzicem i rozwija się kreatywność.

  1. Budowle z piasku: Zabawa doskonała dla maluchów. Rozwija pomysłowość i pobudza zręczność oraz uczy skupienia się na wykonywanej czynności.
  2. Poszukiwanie skarbu: Zabawa polega na tym, że rodzic w tajemnicy przed dzieckiem wymyśla i chowa jakiś skarb np. stare monety. Następnie rodzic wymyśla zagadki i całą historię lub bajkę, w której dziecko musi dotrzeć do tajemniczego skarbu. Zagadki należy również schować w różnych miejscach na ogrodzie. W momencie gdy dziecko znajdzie i rozwiąże zagadkę zbliża się do odnalezienia skarbu. Jest to bardzo kreatywna zabawa przy, której trzeba myśleć.
  3. Gry w piłkę: Wszelkiego rodzaju gry z piłką poprawiają kondycję, uczą współpracy oraz rozładowują napięcie u dziecka.
  4. Sadzenie roślin w ogrodzie lub na balkonie: Na przykład sadzenie owoców z dzieckiem i późniejsza ich wspólna pielęgnacja uczy dziecko systematyczności, buduje poczucie odpowiedzialności i uspokaja. Co więcej gdy dziecko widzi efekty swoich działań czuje się dumne ze swoich osiągnięć.
  5. Tor przeszkód: Taki tor można wykonać samodzielnie np. ustawiając różne przedmioty w ogrodzie. Dziecko pokonując przeszkody po dotarciu do końca może zostać np. nagrodzone drobną nagrodą. Dobrze gdy i rodzice wezmą udział w pokonaniu toru nawet gdy jest on łatwy. Wówczas dziecko poczuje iż jest wstanie osiągnąć to co dorosły. Tor przeszkód pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną.
  6. Wycieczka rowerowa: Warto wybrać się z dzieckiem na wycieczkę rowerową na przykład w miejsce, w którym dziecko nigdy wcześniej nie było. Po do tarciu na miejsce można urządzić piknik.
  7. Rysowanie kredą: Bardzo kreatywnym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu jest wcześniejsze zaopatrzenie się w różnokolorową kredę przez rodzica. Wspólne malowanie ingeruje, pobudza wyobraźnię oraz wycisza. Co więcej kredą można narysować inną grę np. w klasy wspólnie w nie zagrać.
  8. Biwak – Ognisko i opowiadanie historii: Ciekawym pomysłem jest zabranie dziecka na biwak. Taki wyjazd dobrze jest połączyć np. z wolnym weekendem i wyjazdem za miasto do lasu. Wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku i wieczorne opowiadanie historii wzbudza zainteresowanie u dziecka i motywuje. 
  9. Basen: Niewątpliwie wybranie się z dzieckiem na basen jest dobrą formą na wspólne spędzanie czasu. Pływanie pobudza do pracy wszystkie mięśnie więc wspomaga kondycję. Ponadto dzieci uwielbiają się chlapać w wodzie. Dobrym pomysłem jest również granie w piłkę w wodzie. Dziecko jest aktywne i dosłownie ma gdzie się wyszaleć, a to redukuje stres.
  10. Gra w chowanego: Doskonała zabawa dla całej rodziny. Im więcej osób tym zabawniej. Za pomocą wyliczanki wybiera się osobę, która pierwsza liczy. Gdy osoba przystępuje do odliczania musi mieć zasłonięte oczy, a nim doliczy do 10 reszta osób musi się schować. Gdy osoba, która liczyła odnajdzie wszystkie osoby następną liczącą osobą jest ta osoba, której kryjówka pierwsza została odkryta. Gra wymaga pomysłowości i szukania nowych kryjówek. Ponadto to dobra metoda na naukę liczenia dziecka.